شرکت کارگزاری سهام بارز - سوالات رایج
  • وضعیت بازار
  • باز
  • شاخص کل
  • ۲۶۱،۱۰۷.۸۴
   -۲۹۸
  • ارزش بازار
  • ۹،۵۸۵،۸۲۱ میلیارد ریال
  • آخرین معامله
  • ۱۳۹۸/۰۵/۲۷    ۱۰:۴۱
سوالات رایج

1- معاملات اوراق بهادار در سامانه بورس طی چه ساعاتی صورت می پذیرد ؟
ساعت پیش گشایش بازار از 8:30 شروع شده و تا 9:00 ادامه می یابد بخاطر داشته باشید طی این مدت زمان ، امکان حذف یا تغییر نرخ نیز وجود دارد . معاملات از ساعت 9:00 الی 12:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته بغیر ازتعطیلات رسمی انجام می شود.

 

2- برای معامله گر آنلاین ، معامله در چه بازارهایی مجاز نمی باشد ؟
سهام شرکتهای پذیرفته شده در بازار پایه فرابورس و بازار پایه توافقی
همه معاملات عمده و بلوک
بازار سوم و چهارم فرابورس

 

3- دامنه نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار چند درصد می باشد؟
براساس قیمت پایانی روز گذشته ، سهم های بورسی و فرابورسی مثبت و منفی 5 درصد دامنه نوسان دارند .دامنه نوسان حق تقدم های بورسی 10 درصد و حق تقدم های فرابورسی 5 درصد می باشد. طبق آخرین مصوبه سازمان بورس دامنه نوسان دو سهم سمگا و بانک گردشگری با هماهنگی بازارگردان به 10 درصد افزایش یافته است.

 

4- آیا محدودیتی برای معامله گران آنلاین وجود دارد؟
بله، به شرح ذیل:

 محدودیت‌های موضوع ماده 10 "دستورالعمل اجرایی معاملات بر خط اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران"

1-      محدودیت در نوع سفارشات:

سفارشات مجاز برای مشتریان بر خط، از لحاظ قیمتی سفارش Limit از لحاظ زمانی بدون محدودیت (شامل Day، Date و … ,Open) می‌باشد.

2-    محدودیت در حجم سفارش :

در حال حاضر محدودیتی جهت حجم سفارش علاوه بر محدودیت های عادی هسته معاملات وجود ندارد.

3-    محدودیت در زمان معاملات :

 الف - ساعت ورود سفارش از ابتدای زمان مجاز ورود سفارشات در سامانه معاملاتی لغایت ساعت 12:30 می‌باشد.

ب- سفارشات با اعتبار روزانه (DAY) مشتریان برخط باید بلافاصله پس از اتمام ساعت معاملات (ساعت 12:30) توسط سیستم نرم افزاری برخط، حذف گردد.

4-    محدودیت در عرضه‌های خاص :

الف - مشتریان معاملات بر خط در زمان حراج نمادهای بازگشایی شده امکان ورود سفارش با رعایت محدودیت‌های قیمتی سفارش را دارند.

ب - بورس یا فرابورس باید سهمیه مجزایی را برای هر مشتری معاملات بر خط در کلیه عرضه‌های اولیه تعیین نمایند. مشتریان معاملات بر خط می‌توانند با رعایت محدودیت حجم معاملۀ مشتری برخط به میزان سهمیه تعیین شده، در عرضه‌های اولیه اقدام به خرید نمایند.

ج - مشتریان برخط حق رقابت و انجام معامله عمده را ندارند.

5-    محدودیت ‌های قیمتی سفارش :

الف - درصد تفاوت مجاز قیمت سفارش با دامنه مظنه بازار صرفاً درخصوص ورود سفارش در زمان حراج بازگشایی و عرضه اولیه به شرح زیر اعمال می‌گردد :

1-    قیمت سفارش خرید مشتری معاملات برخط نمی‌تواند بیشتر از بهترین مظنه خرید بازار باشد.

2-    قیمت سفارش فروش مشتری معاملات برخط نمی‌تواند کمتر از بهترین مظنه فروش بازار باشد.

3-    درصورتی‌که سفارش خرید یا فروشی در زمان ورود سفارش مشتری وجود نداشته باشد، محدودیت مذکور اعمال نمی شود.

ب - درصد تفاوت مجاز قیمت سفارش با آخرین قیمت معامله:

1-    درصورتی‌که ارزش سفارش وارده کوچکتر یا مساوی یک میلیون ریال باشد، تفاوت قیمت سفارش خرید یا فروش با آخرین قیمت معامله حداکثر دو درصد می‌تواند باشد. این محدودیت بین ساعت 9:00 الی 12:30 اعمال می‌گردد.

2-    درصورتی‌که معامله‌ای در روز جاری انجام نشده باشد، مبنای قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی روز قبل است.

 

5- آیا امکان بلوکه شدن موجودی یا همان سقف خرید برای مدت زمان بیش ازیک روز وجود دارد؟
بله ، اگر سفارش خرید ارسالی توسط مشتری با اعتبار زمانی معتبر تا لغو یا معتبر تا تاریخ ارسال شود و نماد متوقف گردد امکان حذف سفارش خرید و بازگشت موجودی تا زمان بازگشایی نماد وجود ندارد.

 

6- برای استفاده از سامانه معاملات برخط کارگزاری سهام بارز آیا نرم افزار خاصی مورد نیاز است؟
سامانه معاملات برخط کارگزاری سهام بارز نرم افزاری تحت وب است و نیازی به نصب نرم افزاربر روی سیستم رایانه مشتری نیست. لذا پیشنهاد ما به مشتریان محترم استفاده از دو مرورگرgoogle chrome و Mozilla firefox میباشد.

 

7- حجم مبنا به چه معناست و چگونه امکان دارد حجم مبنای شرکتی 1 اعلام شود؟
حجم مبنا ، تعداد اوراق بهادار از یک نوع است که هر روز باید مورد داد و ستد قرارگیرد تا کل درصد تغییر آن روز ، در تعیین قیمت روز بعد ملاک باشد.
پس از بازگشایی نمادهایی که دامنه نوسان آن آزاد است ( مثلا بعداز مجمع عادی سالانه یا فوق العاده )حجم مبنای آن نماد یک خواهد بود . همچنین در فرابورس نیز حجم مبنا یک منظور شده است.

 

8- منظور از عبارت " ح " که گاها در پایان نام یک شرکت یا نماد آن آورده میشود چیست ؟
ح به معنای حق تقدم سهام مورد نظر میباشد که به انتهای نماد شرکت اضافه می شود و همچنین در ابتدای نام شرکت نیز ذکرمیگردد.

 

9- حق تقدم به چه کسانی تعلق می گیرد ؟ شرایط خرید آن چگونه می باشد؟
به کسانی که سهام شرکت را در تاریخ مجمع فوق العاده در اختیار داشته باشند حق تقدم تعلق می گیرد. این افراد می توانند حق تقدم خود را در بورس به سایر سرمایه گذاران واگذار نمایند.
برای خرید حق تقدم در بازار نیاز به شرایط خاصی نیست . تنها باید بتوانید در مهلت مقرر شده یا دوباره آنرا بفروشید یا اینکه با پرداخت مبلغ اسمی سهام ( واریز مبلغ 1000 ریال به حساب شرکت ) در افزایش سرمایه شرکت کنید.


10- منظور از سهام ترجیحی چیست؟
سهم ترجیحی بخشی از سهام شرکت است که در راستای برنامه های خصوصی سازی به کارکنان خود شرکت واگذار شده است .


11- اولویت بندی سفارش ها در سامانه معاملات ، چگونه صورت می پذیرد؟
اولویت سفارش های وارد شده به سامانه ، ابتدا براساس قیمت می باشد و برای سفارشات با قیمت یکسان ، اولویت زمانی مطرح می گردد که باعث تشکیل صف خرید و فروش می شود. براساس اولویت قیمت ، یک سفارش خرید اوراق بهادار با بیشترین قیمت در ابتدای صف خرید و سفارش فروش با کمترین قیمت در ابتدای صف فروش قرار می گیرد و براساس اولویت زمان ، سفارشی که زودتر وارد سامانه معاملات شود جلوتر از سفارش هم قیمت خود قرارمیگیرد. معامله زمانی انجام می شود که سفارش های خرید و فروش ، قیمت یکسان داشته باشند.

 

12- منظور از بهترین عرضه یا بهترین تقاضا چیست ؟
بهترین عرضه : منظور پایین ترین قیمتی است که برای فروش یک سهم در سیستم معاملات وارد شده است .
بهترین تقاضا : منظور بالاترین قیمتی است که برای خرید سهام در سیستم معاملات وارد شده است .


13- محدودیت حجمی در ورود سفارشات به چه معناست ؟
محدودیت حجمی ، حداکثر تعداد اوراق بهاداری است که در هر نماد معاملاتی طی هر سفارش در سامانه ی معاملات وارد می شود. این رقم مضرب صحیحی از " واحد پایه ی معاملاتی متعارف " است.


14- بازار گردان کیست و چه کاری انجام می دهد؟
بازار گردان ، کارگزار یا کارگزار / معامله گری است که با اخذ مجوز لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و تحدید دامنه نوسان قیمت آن ، به داد و ستد آن اوراق می پردازد.

 

15- تسویه معاملات به چه معناست و چگونه صورت می پذیرد؟
پس از انجام معاملات ، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار وتسویه وجوه انجام می پذیرد. شرکت سپرده گذاری مرکزی به عنوان امین نقش اتاق پایاپای را ایفا می کند. تسویه معاملات سه روز کاری بعد از انجام معامله (T+3) صورت می گیرد.

 

16- چنانچه یکی از شرکتهای بورسی آگهی پذیره نویسی سهام از حق تقدم های استفاده نشده را منتشر کند، برای پذیره نویسی آیا علاوه بر قیمت اسمی سهام ( 1000 ریال ) باید مبلغ دیگری به ازای هر سهم به حساب شرکت واریز کرد؟ این مبلغ چگونه محاسبه می شود؟
حق تقدم اوراقی است که در اختیار سهامداران قبلی شرکت قرار میگیرد واین سهامداران می توانند از آن استفاده کنند و در افزایش سرمایه شرکت کنند و یا اینکه آنها را در بازار بفروشند. در صورت شرکت نکردن در افزایش سرمایه ( واریز نکردن مبلغ 1000 ریال به ازای هر سهم ) و نیز نفروختن آنها در بازار در این مهلت ، دوباره آگهی عرضه عمومی ارائه می گردد و در یک فرصت مشخص این اجازه را میدهند تا حق تقدم های باقیمانده برای تکمیل افزایش سرمایه شرکت در بازار به هر نرخی که عرضه و تقاضا تعیین کند بفروشند. این مبلغ به حساب دارندگان حق تقدم که از آن استفاده نکرده اند واریز می شود.
شخصی که اوراق حق تقدم را به دست آورد باید با واریز مبلغ 1000 ریال به حساب شرکت در افزایش سرمایه شرکت نماید.
لازم به ذکر است خرید حق تقدم استفاده نشده شما را ملزم به شرکت درافزایش سرمایه و پرداخت مبلغ اسمی آن علاوه بر قیمت بازار حق تقدم می کند( امکان فروش وجود ندارد).

 

 * در صورت بروز مشکل در استفاده از سامانه معاملات برخط چگونه میتوان اقدام به رفع مشکل نمود؟
شما با تماس با واحد آنلاین کارگزاری سهام بارز به شماره 66715372 میتوانید مشکلتان را مطرح نموده و بدین صورت اقدامات لازم صورت خواهد پذیرفت .

 

سوالات رایج

17- سهم چیست ؟

سرمایه هر شرکت سهامی ، به قسمتهای مساوی تقسیم می شود که به هر یک از این قسمت ها ، یک سهم گفته می شود. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران 1000 ریال است .  هر فرد پس از خرید سهام ، مالک جزئی از دارایی شرکت می شود.

 

18- سهامدار عمده کیست ؟

در بازار بورس ، هر فرد یا شرکتی که بیش از یک درصد سهام شرکت الف را در اختیار داشته باشد ، در لیست سهامداران عمده شرکت الف قرار می گیرد.

به طور مثال اگر تعداد سهام یک شرکت 500000000 سهم باشد ، برای قرار گرفتن در لیست سهامداران عمده ، حداقل باید 5000000 سهم این شرکت را خریداری کند.

 

19- عرضه اولیه به چه معناست ؟

عرضه عمومی اولیه یعنی اولین فروش سهام یک شرکت به سهامداران در بورس.

توجه کنید که شرکتهایی که اولین بار در بورس عرضه می شوند تازه تاسیس نیستند و غالبا حداقل دارای سه سال سابقه فعالیت می باشند.

طبق مقررات بورس ، شرکت هایی که قصد پذیرش در بورس را دارند باید به سهامی عام تبدیل شوند. غالب شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار کشور پذیرفته می شوند، سهامی خاص بوده اند. مالکیت این شرکت ها عموما متعلق به نهادهای دولتی بوده است که طی فرایند خصوصی سازی به بورس انتقال می یابند.

 

20- نحوه خرید در عرضه های اولیه سهام به چه صورت میباشد ؟
در روز عرضه اولیه ابتدا کشف قیمت صورت می پذیرد که طی آن معامله گران آنلاین اجازه ورود سفارش را ندارند . سپس طی پیغام ناظر بازار سهمیه ی معامله گران برخط و زمان عرضه اعلام می گردد . از آنجائیکه قبلا کشف قیمت انجام شده ، لطفا در قسمت قیمت ، نرخ را وارد کرده سپس در قسمت تعداد سهمیه تعلق گرفته را وارد نموده رأس ساعت اعلام شده سفارش خرید را ارسال نمایید .

 

21- DPS ، EPS و P/E به چه معنا میباشند؟ 
DPS بخشی از سود هر سهم شرکت میباشد که مابین سهامداران تقسیم می گردد. 
EPS سود هر سهم بعد از کسر مالیات است. به بیان دیگر سود خالص شرکت تقسیم بر تعداد سهام آن شرکت . 
P/E نسبت قیمت سهم به EPS اعلام شده توسط شرکت می باشد.

 

22- نحوه تعیین قیمت یک سهم در بازار به چه صورت می باشد؟
با در نظر گرفتن عوامل گوناگونی نظیر سود آوری شرکت ، انتظار سودآوری آتی شرکت و شرایط کلان اقتصادی کشور تعیین قیمت یک سهم صورت می گیرد.

 


23- آیا امکان فروش سهم در همان روز خرید وجود دارد ؟ 
بله ، امکان فروش سهم در همان روز خرید با راه اندازی سیستم جدید معاملاتی وجود دارد.

 

24- زمانیکه هنگام ارسال سفارش فروش با پیام " دارایی سهم به میزان کافی وجود ندارد" مواجه میشوید در حالیکه مطمئن هستید این تعداد سهم را دارا میباشید این به چه معناست؟
الف) تعداد سهام را صحیح وارد نمی کنید 
ب) همان سهم را طی سفارش جداگانه دیگری ( چه خودتان به صورت آنلاین و یا کارگزاری براساس سفارش حضوری و یا اینترنتی شما ) وارد سامانه معاملات شده است. 
ج) کارگزار ناظر سهم شما ، کارگزار سرویس دهنده معاملات آنلاین نیست .

 

25- کارگزار ناظر کیست و چه وظیفه ای را برعهده دارد؟
با راه اندازی سامانه جدید معاملات دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیرنظر یک کارگزار قرارگرفت که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خویش را در هر نماد معاملاتی صرفا از طریق کارگزار ناظرشان در آن نماد میتوانند به فروش برسانند. شایان ذکر است سهامداران میتوانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند.

 

26- شیوه های تغییر کارگزار ناظر چگونه می باشد؟
جهت تغییر کارگزار ناظر سهامدار می تواند به یکی از روشهای زیر اقدام نماید:
- مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و ارائه اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی. 
- مراجعه به یکی از دفاتر کارگزاری که تمایل دارد در آن نماد معاملاتی به عنوان کارگزار ناظر فعالیت نماید.

-مراجعه به وب سایت کارگزاری سهام بارز جهت تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر، متعاقبا ارسال فرم از طریق سایت و یا تهیه چاپ از فرم مذکور و نهایتا انجام هماهنگی تلفنی. 

 

 

27- آیا مشتریان میتوانند نزد چند کارگزار حساب داشته باشند؟
بله ، این امر امکان پذیر است لذا به دلیل دریافت خدمات بهتر توصیه می گردد هر مشتری فقط با یک کارگزار کار کند.

 

28- بیمه کردن سهام با اوراق اختیار فروش تبعی به چه معناست ؟
بیمه کردن سهام در اصل اوراق اختیار فروش تبعی است و به این معنی است که دراین ابزار حرکات ، نوسانات و زیان سهام ، بیمه می شود. یعنی سهامدار عمده اوراق را می فروشد و کسی که این اوراق را خریداری می کند ، در صورت پایین تر آمدن قیمت سهم ، زیان آن جبران می شود.

بر اساس این طرح خریداران سهام ضمن آنکه از کسب حداقل سود معادل اوراق مشارکت اطمینان پیدا می کنند ، می توانند به کسب سودهای بیشتر ناشی از افزایش قیمت سهام در آینده امیدوار باشند. کارمزد خریدار و فروشنده هر کدام 4 دهم درصد بوده و از حق نظارت سازمان  و سایر هزینه های معاملاتی معاف است.

نکته مهم : خریدار نمی تواند بیش از تعداد سهام پایه ای که در اختیار دارد ، از اوراق اختیار فروش تبعی خریداری کند . در صورتی که تعداد اوراق اختیار فروش تبعی تحت مالکیت سهامدار از تعداد سهم پایه تحت مالکیت وی در پایان هر روز بیشتر شود ، اوراق اختیار فروش تبعی مازاد ، باطل شده و عرضه کننده تعهدی در قبال آن نخواهد داشت.

 

29- مفهوم قانون رفع گره معاملاتی :

گره معاملاتی وضعیتی است که در آن یک نماد معاملاتی به رغم برخورداری از صف سفارش خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل معادل یک برابر حجم مبنا برای شرکت هایی با 3 میلیارد سهم و بیشتر ( بالای 300 میلیارد تومان سرمایه ) و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکت ها ، به علت عدم تقارن قیمت های درخواست خرید و فروش ، حداقل به مدت 5 جلسه معاملاتی متوالی مورد معامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره ( به استثنای معاملات در بازار معاملات عمده ) ، کمتر از 5 درصد حجم مبنا باشد.

کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در 5 جلسه متوالی در سقف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در 5 جلسه متوالی در کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

فهرست شرکت های مشمول گره معاملاتی توسط بورس استخراج و حداکثر تا پیش از شروع روز معاملاتی از طریق سامانه معاملات و همچنین سایت رسمی شرکت به اطلاع عموم می رسد.

 

30- آیا پس از واریز و در صورت عدم انجام معامله خرید امکان استرداد وجه وجود دارد؟ و آیا برای دریافت وجه مورد نظر نیاز به طی 3 روز کاری میباشد ؟
درمورد قسمت اول سوال ، پاسخ بله میباشد ، کافیست در قسمت عملیات / درخواست پرداخت وجه ، مبلغ مورد نظرتان را وارد نموده و تراکنش را ذخیره نمایید . 
در مورد بخش دوم سوال ، پاسخ خیر میباشد.

 

31-  فرابورس چگونه بازاریست؟ تفاوت آن با بورس تهران چیست؟ 

فرابورس، مشابه بورس اوراق بهادار تهران، بازاری برای معامله اوراق بهادار است که البته نسبت به بورس تهران دارای شرایط ساده تری برای پذیرش شرکت ها است و انواع متنوعی از اوراق بهادار با روش های مختلف در این بازار قابل معامله هستند. همچنین از نظر مقررات معاملاتی نیز تفاوت های اندکی بین این بازار با بورس تهران وجود دارد. به عنوان مثال حد نوسان مجاز روزانه این بازار یک درصد بیشتر از بورس تهران است. شرکت­هایی که شرایط لازم برای ورود به بورس تهران را نداشته باشند، می توانند با سهولت بیشتری به فرابورس وارد شوند. البته این بازار نیز کاملا تحت نظارت و استاندارد است ولی شرایط آن از بورس تهران ساده­ تر است.جهت اطلاعات بیشتر راجع به شرکت فرابورس می توانید به آدرس اینترنتی www.ifb.ir مراجعه کنید