شرکت کارگزاری سهام بارز - جزییات اخذ و تسویه ی تسهیلات مسکن
  • وضعیت بازار
  • باز
  • شاخص کل
  • ۲۶۱،۰۱۳.۰۳
   -۳۹۲.۸۹
  • ارزش بازار
  • ۹،۵۸۱،۸۷۷ میلیارد ریال
  • آخرین معامله
  • ۱۳۹۸/۰۵/۲۷    ۱۱:۱۹
جزییات دریافت و بازپرداخت وام مسکن

 همه جزئیات درباره تسهیلات بانک مسکن

برابر مصوبه شورای پول و اعتبار در 24 مهر سال جاری سه روش تعریف شده برای استفاده از تسهیلات مسکن وجود دارد. و در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار از ابتدای دی ماه سقف تسهیلات پرداختی تا مبلغ 60 میلیون تومان افزایش یافته است.

 • وام 60 میلیونی جدید

در حال حاضر با اجرایی شدن مصوبه شورای پول و اعتبار افزایش وام 35 میلیون تومانی متقاضی می تواند از این پس وام 35 میلیون تومانی که به علاوه 10 میلیون تومان جعاله به 45 میلیون می رسید و با خرید اوراق در فرابورس آن را دریافت می کرد، بنابر موقعیت جغرافیایی که در آن قرار دارد در سه سقف 60 میلیون در تهران، 50 میلیون در مراکز استانها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و همچنین 40 میلیون تومان در سایر مناطق شهری دریافت کند.

طبق شرایط قبلی این تسهیلات، این گونه خواهد بود که وام جدید خرید و ساخت مسکن محدودیتهایی مانند تاهل و شرایط خاص را به همراه نخواهد داشت. در مورد الزام به سپرده گذاری نیز همانطور که در وام 35 میلیونی تقریبا بعد از مدتی الزام به سپرده کنار رفته و دریافت وام از طریق خرید اوراق بود، دریافت از راه خرید اوراق انجام می شود. این در حالی است که برای وام 60 میلیونی و مجموع 70 میلیونی آن با جعاله به 140 برگ اوراق نیاز است یعنی هر 500 هزار تومان یک برگ. در عین حال که وام 35 میلیونی از سود 16 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله برخوردار بود و ممکن است به سقف‌های جدید نیز تعمیم یابد.

 • یک وام 60 میلیونی دیگر هم داریم

اما یک وام با سقف 60 میلیون تومانی دیگر در ابتدای امسال در شورای پول و اعتبار مصوب شد که با این وام فعلی 60 میلیونی متفاوت است. به طوری که این وام در سه سقف 60 میلیون در شهر تهران ، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان است. سود بازپرداخت آن 21 درصد، بدون نیاز به سپرده و اوراق بوده و همچنین دوره آن به نظر نمی رسد بیش از 5 سال باشد.

این تسهیلات گرچه هنوز فقط مختص پرداخت در بانک‌های تجاری بوده و بانک مسکن نقشی در آن ندارد، ولی با گذشت حدود 6 ماه از تصویب هنوز در این بانکها پرداخت نمی شود.

 • صندوق پس انداز مسكن

ولی گزینه دیگر همان صندوق پس انداز یکم و البته معروف به وام 80 میلیون تومانی مسکن است. تسهیلات از این محل فقط از سوی یانک مسکن و با سود 14 درصد با دوره بازپرداخت حداکثر 12 ساله ارائه می شود.

متقاضی تهرانی تا 80 میلیون، شهرها و مراکز استانهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون و سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان می توانند از این تسهیلات دریافت کنند.

برای دریافت وام مسکن از محل صندوق پس انداز یکم، متقاضی باید حداقل برای دو دوره شش ماهه سپرده گذاری کرده و بعد از یک سال تسهیلات دریافت کند.

طبق مقررات، بانک مسکن حداکثر تا سقف 350 میلیون ریال (35 میلیون تومان) تسهیلات مسکن پرداخت می کند این تسهیلات که با نرخ سود 15 درصد و دوره بازپرداخت تا 12سال ارائه می شوند از اوایل آبان ماه سال 89 وارد فرابورس شد، قبل از ورود تسهیلات مذکور به فرابورس، خرید و فروش آن از طریق بنگاههای معاملات ملکی و با قیمت های توافقی امکان پذیر بود که به جهت حذف واسطه گری و معامله با قیمت های متفاوت وارد فرابورس شد.

اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس به شکل واحد های 500 هزار تومانی معامله می شوند، بدین معنی که برای دریافت وام 20 میلیونی لازم است 40 واحد 500 هزارتومانی از فرابورس خریداری شود.

 

چگونه می توان وام گرفت؟

الف : اول به بانک مراجعه کنید

بهتر است قبل از مراجعه به بورس به بانک مراجعه کرده و اطلاعات لازم را اخذ کنید، دانستن اینکه آیا به ملکی که شما قصد خرید آن را دارید وام تعلق میگیرد؟ آیا آن شعبه بانک مسکن قادر به پرداخت می باشد؟ چه شرایط و مدارکی علاوه بر برگ امتیاز تسهیلات مسکن لازم دارید؟ و البته سایر سوالاتی که اطلاعات شما را از آخرین شرایط اعطای تسهیلات فوق کامل نماید.
درحال حاضر این وام به واحدهایی که از پروانه ساخت آنان کمتر از 12 سال سپری شده تعلق می گیرد.

ب : مراجعه به شرکتهای کارگزاری

خرید و فروش کلیه اوراق بهادار قابل معامله در بورس و فرابورس از طریق شرکت های کارگزاری دارای مجوز صورت می پذیرد شما می توانید لیست کارگزاران دارای مجوز را از وب سایت شرکت بورس اوراق بهادار و یا شرکت فرابورس ایران دریافت نمایید،

اجازه دهید ابتدا فرض کنیم شما کد معاملاتی ندارید. برای دریافت کد معاملاتی لازم است شخصا به همراه کارت ملی و شناسنامه خود به شرکت کارگزاری مراجعه فرمایید، در شرکت کارگزاری، توسط کارشناس پذیرش شرکت، فرم مشخصات در اختیار شما قرار خواهد گرفت که باید مشخصات مورد درخواست را در آن درج نمایید. دانستن شماره حساب بانکی خود (ترجیحا حسابهای غیرمتمرکز) به همراه اطلاعات شماره شبا حساب لازم خواهد بود. پس از امضا فرم عملا کار به اتمام رسیده است. کارگزار مشخصات شما را در سیستم معاملات به ثبت خواهد رساند و تقریبا دو روز کاری بعد کد سهامداری شما آماده است حتما از کارگزار خود بپرسید که برای ادامه خرید چه زمانی مراجعه کنید.

بعد از صدور کد معاملاتی اکنون شما امکان خرید هرنوع اوراق بهادار قابل معامله در بورس را با رعایت قوانین و مقررات مربوطه خواهید داشت، طبیعتا اوراق خرید تسهیلات مسکن نیز شامل این امکان می شود.

 

پ : نحوه انجام خرید و دریافت سند

 

 برای خرید اوراق مذکور، فرم دیگری با عنوان فرم تقاضای خرید در اختیار شما قرار میگیرد، آن را به دقت پر کنید و تحویل کارشناس پذیرش کارگزاری قرار دهید. این فرم ها در چند برگ هستند که یکی از برگ های آن پس از مهمور شدن به مهر کارگزاری به عنوان رسید دراختیار شما قرار خواهد گرفت. هزینه خرید اوراق تسهیلات را می توانید به طرق مختلف به حساب کارگزار واریز نمایید. توجه فرمایید که کارگزاران به هیچ عنوان مبلغ مذکور را نقد دریافت نمی کنند و باید به حساب اعلام شده واریز شود اما درمراجعات حضوری می توانید با استفاده از کارتهای بانکی و از طریق دستگاه های ‍POS به راحتی اقدام به واریز نمایید. پس از اتمام این مراحل برای جلوگیری از مراجعه غیر ضروری از کارشناس پذیرش بپرسید که برای دریافت برگ اوراق تسهیلات مسکن چه زمانی باید مراجعه کنید. دانستن اطلاعات لازم در خصوص قیمت حدودی هر واحد تسهیلات و سایر موارد نیز می تواند مفید باشد. پس از اینکه از خرید اوراق تسهیلات مسکن توسط کارگزار خود مطمئن شدید با مراجعه به شرکت کارگزاری می توانید برگ اوراق را دریافت و به شعبه مدنظر تحویل نمایید چاپ و صدور برگ معمولا یک یا دو روز وقت می برد. در شعبه بانک مسکن ابتدا اوراق مربوط از طریق سیستم بانک به اسم شما باطل می گردد، بدین معنی که دیگر نمی توانید ارواق مذکور را به فروش برسانید، سپس نسبت به ادامه فرآیند درخواست وام شما اقدام صورت می گیرد.

نرخ سود تخمینی بر اساس موارد اعلام شده توسط بانک مسکن به شرح زیر است

با توجه به تعیین نرخ سود 14 درصد و دوره 12 ساله برای بازگشت تسهیلات دریافتی برای دریافت وام 80 میلیون تومانی در قالب صندوق پس انداز مسکن با سود 14 درصد و دوره بازگشت 12 سال، اصل و سود مبلغ قابل برگشت حدود 161 میلیون تومان خواهد بود. به عبارتی دیگر گیرنده تسهیلات 80 میلیون تومانی باید حدود 80 میلیون تومان سود به بانک برگرداند.

همچنین اقساط وام 80 میلیون تومانی که به متقاضیان تهرانی اختصاص دارد رقمی بیش از یک میلیون تومان و در حدود یک میلیون و 150 هزار تومان خواهد بود.

اما سقف دیگر وام صندوق پس انداز مسکن 60 میلیون تومان و متعلق به شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت است که برای دریافت این قسط با سود و دوره بازپرداخت تعیین شده ماهانه حدود 860 هزار تومان است. بر این اساس، برای دریافت وام 60 میلیونی از طریق حساب پس انداز باید حدود 63 میلیون تومان به عنوان سود برگردانده شود که در مجموع اصل و سود به حدود 123 میلیون تومان می رسد.

سقف دیگر وام در قالب صندوق پس انداز مسکن 40 میلیون تومان و مختص سایر مناطق شهری است؛ تسهیلاتی که برای بازپرداخت آن متقاضی باید ماهانه حدود 600 هزار تومان قسط پرداخت کرده و در طول 12 سال در مجموع حدود 42 میلیون تومان سود به بانک مربوطه برگرداند. این در حالی است که با دریافت وام 40 میلیون تومانی مجموع اصل و سود تسهیلات به حدود 82 میلیون تومان می رسد.

با این حال مشخص است که دریافت وام خرید و ساخت تا سقف 60 میلیون تومان بدون سپرده گذاری بوده و بعید نیست که به روال قبل بر اساس خرید اوراق انجام شود. بر این اساس اگر وام 60 میلیونی نیز با نرخ سود حدود 16درصد فرض شود مبلغ اقساط ماهیانه به بیش از 900 هزار تومان خواهد رسید. در عین حال که مشتری باید طی 12 سال بالغ بر 70میلیون تومان به عنوان سود به بانک پرداخت کننده بپردازد.

برخی نکات اعلام شده توسط بانک مسکن به شرح زیر است:

-         درحال حاضراستفاده ازتسهیلات350میلیون ریالی از محل اوراق گواهی حق تقدم جهت خرید و یا ساخت یک واحد مسکونی برای تمامی اقشار امکان پذیر می باشد.همچنین در استفاده از تسهیلات 350میلیون ریالی اوراق گواهی حق تقدم جهت ساخت وخرید واحد مسکونی محدودیتی وجود ندارد.ترهین پلاک خریداری شده و قراردادهای تنظیمی وضوابط و مقررات بانک  در این خصوص وارائه مدارکی مبنی بر توانایی بازپرداخت اقساط شرایط ضمانت تسهیلات می باشد

-         80درصد قیمت کارشناسی شده توسط بانک جهت خرید واحد مسکونی تکافوی تسهیلات دریافتی را نماید.

-         تسهیلات جعاله 100میلیون ریالی صرفاً از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات قابل دریافت خواهد بود.جهت خرید اوراق می توانید به شعب بانک مسکن ویا کارگزاری های فرابورس مراجعه نمایید.

-         در استفاده از تسهیلات 350میلیون ریالی اوراق گواهی حق تقدم جهت ساخت وخرید واحد مسکونی محدودیتی وجود ندارد.

-         متقاضیانی که نسبت به اخذ تسهیلات مشارکت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن اقدام نموده اند و در حین اجرای پروژه،به دلیل افزایش قیمت مصالح وسایر موارد مورد قبول بانک،تقاضای دریافت متمم تسهیلات مشارکت را داشته باشند می توانند در قالب قراداد متمم نسبت به اخذ مابه التفاوت  تسهیلات مشارکت تاسقف 350میلیون ریال جهت هر واحد اقدام نمایند.

 

    Instagram

 

رای شما
Star OffStar OffStar OffStar OffStar Off
میانگین (1 رای)
Star OffStar OffStar OffStar OffStar Off